Laminitida je termín používaný k popisu obvykle náhlého zánětu kopytního pouzdra na obou předních kopytech. Kůň vlivem bolesti posouvá těžiště více směrem k zádi až za střed těla, čímž uvolňuje tlak na přední končetiny.
Laminitida může být spuštěna nadměrných obsahu fruktanů na pastvině. Fruktany jsou složité cukry, ve kterých rostliny ukládají svou energii. V trávicím systému koně se však bohužel tento polysacharid netráví nejprve v tenkém střevě, ale rovnou přímo až v tlustém střevě. To vede ke poklesu hodnoty pH stejně jako u krmiva bohatého na škrob, a tím se spustí laminitida.
Dalším spouštěčem laminitidy může být nadbytek škrobu, například při konzumaci většího množství koncentrovaného krmiva. To vede k fermentaci v žaludku a poklesu pH a překyselení ve slepém střevě (přední část tlustého střeva vycházející z tenkého střeva). Obsah škrobu v krmivu lze snížit například přidáním oleje. Tedy 100 g oleje nahradí asi 300 g ovsa.
Mezi další spouštěče může také patřit:
Stejně tak předávkování selenem může mít také toxické účinky, a to opět může zvýšit riziko laminitidy.
Skladování obilí v příliš vlhkých podmínkách může také zvýšit riziko laminitidy, neboť vlhkost způsobuje vysoký nárůst mykotoxinů (toxické látky produkované zejména plísněmi) a endotoxinů (toxické látky určitých bakterií, uvolňované v případě jejich rozpadu).
Hodnoty fruktanů jsou nejvyšší především ve stoncích – méně pak v listech. Čím chladnější počasí, tím vyšší je obsah fruktanů. Proto by koně náchylní k laminitidě měli být v prvních měsících roku vyháněni na pastvu pouze odpoledne a v ostatních měsících dopoledne.
Níže tabulka vytvořená na základně přehledu Stefanie Ewen z „ Animal Communication & Bach Flower Counseling EquineEwen “, která ukazuje, kdy lze ohrožené koně bezpečně vyvést na pastvu a kdy naopak je obsah fruktanů nejvyšší:
V případě akutní laminitidy je potřeba kopyta koně chladit. Úlevu může přinést i to, pokud se koni obvážou kopyta tak, aby kůň chodil jako na „vysokých podpatcích“. To znamená, že zadní, velmi bolestivá místa se zvednou a kůň pak v podstatě stojí na špičce kopyta.
S velkým úsilím je možné laminitidu vyléčit, nicméně léčba může trvat měsíce. Je nutná úzká spolupráce s veterinářem a provádění pravidelných rentgenových snímků, aby bylo možné pečlivě sledovat postup a zlepšování onemocnění. Stejně tak je třeba spolupracovat s podkovářem/kovářem, neboť v tomto případě jsou vyžadovány speciální ortopedické podkovy či speciální úprava kopyt. Velmi dobře poslouží i boty pro koně.
Částečně převzato a přeloženo z článku „Was ist Hufrehe?“ od Antje Liebe: https://www.coaching-mit-pferden-harz.de/was-ist-hufrehe/